Imuni sistem
Ljudski organizam ima genijalan sistem za borbu protiv bolesti – naš imuni sistem. Imuni sistem je vrsta „porodične kompanije“, u kojoj svaki član preuzima svoj posebni zadatak. Ako nema mnogo posla, imune ćelije znaju se i ulijeniti. Ali, približi li se mikrobiološki neprijatelj sa svojim agresivnim metodama, svaki član ove „kompanije“ zna što mu je posao: zaštita sistema, uz zajednički moto „svi za jednog“. Bakterije u gornjem sloju, dakle na koži ili na sluznici, su prva barijera koju nametljivac, koji nas želi napasti, mora preskočiti. Ako ima dovoljno članova porodice (dobroćudnih bakterija), jednostavno je odbiti uzročnika nemira. A ako nametnik ipak uspije preskočiti prvu barijeru, onda dolazi do sljedećeg nivoa, gdje se opet nalaze mehanizmi za njegovo uklanjanje.
Za naš imuni sistem to znači: uzročnici bolesti ulaze u sluznicu probavnog sistema, npr. u ustima, crijevima ili želucu, gdje enzimi štite zdravi sistem, a cilije i epitelne ćelije osiguravaju odvoz neprijatelja. Sistematska interakcija pojedinačnih boraca brine se, kao u uhodanom timu, za uspješnu imunosnu odbranu u našem tijelu.
U ljudskom imunološkom sistemu leukociti, bolje poznati kao bijela krvna zrnca, imaju snažnu ulogu u prvoj liniji odbrane protiv patogenih mikroorganizama. Leukociti imaju veliku „rodbinu“, tako imaju neutrofilne granulocite koji imaju posebnu sposobnost prepoznati stranog napadača. T- i B-limfociti imaju posebne senzore, tzv. antigen receptore, koji pronalaze neprijatelja i uništavaju ga. Limfociti, poznati i kao„ćelije pamćenja“, pamte neprijatelja cijeli život.
Prodiranje stranih proteina javlja se pomoću dendritičnih ćelija. Kao odgovor na to, T-ćelije izlučuju citokine, koje pokreću uništavanje neprijatelja. Porodici bijelih krvnih zrnaca pripadaju i monociti, koji se za vrijeme opasnosti pretvaraju u makrofage i rastvaraju neprijateljeve proteinske komponente. One su opet prepoznate od B- i T-ćelija. Približi li se neprijatelj ponovo nakon par dana, sedmica ili godina, B-limfociti će biti alarmirani i odmah počinje brza proizvodnju antitijela i neprijatelj (antigen) će biti uništen.
Obrambeni sistem
Mjesto događanja obrambene borbe su limfni čvorovi limfnog sistema; kao na vratu, u pazusima, u preponama ili u predjelu stomaka, gdje se nalaze B- i T-limfociti. Njihovi izvršitelji su dendritične ćelije, koje hvataju krivca i tako doprinose njegovu uništenju. Zatim B-limfociti stvaraju imunoglobuline (proteinska antitijela), koji su usmjereni direktno na neprijatelja – uništvaju ga.

U fazi infekcije tipično se stvaraju imunoglobulini M (IgM), imunoglobulini G (IgG), koji se nalaze još nekoliko sedmica nakon infekcije u krvi. Na temelju nalaza IgG-a u krvi, može se dokazati izloženost infekciji.
Ali, kako branitelji znaju gdje se moraju pojaviti? Za to su odgovorni prijenosnici informacija, citokini i hemokini. Citokini signaliziraju gdje se nalazi zaraženo tkivo i hemokini dovedu branitelje tamo. Dolazi do upalnih procesa s razvojem topline, crvenila ili otekline, koji imaju dublje značenje – ubrzati proces obrane i istaknuti da se radi o osjetljivom terenu.

Snaga ili slabost zavise od toga koliko je patogena imuni sistem upoznao tokom života čovjeka.
Imuni sistem u starosti
Imuni sistem proizvodi sve manje i manje ćelija obrane i antitijela, te se i osjetljivost na infekte povećava. Takva oboljenja u starosti su komplikovanija nego u mlađim godinama. Češće dolazi do komplikacija jer oštećenja u crijevima imaju negativan utjecaj na imuni sistem, od kojeg se 80% nalazi u crijevima.
Ojačajte imuni sistem
Savjeti za jak imuni sistem:
- Koristiti svježe (sezonske), domaće (po mogućnosti bio) sastojke: odreći se hrane konvencionalne industrije prehrambenih namirnica. Izbjegavati umjetne dodatke, plastiku i aluminij.
- Sljedeće tvari su korisne za imuni sistem: vitamini A, B6, B12, C, D i folna kiselina, kao i mineralne tvari: željezo, bakar, selen i cink.
- Izbjegavati konstantan stres.
- Pretjerana čistoća eliminiše raznolikost bakterija. Posebno djeca trebaju imati kontakt sa što više mikroorganizama, da bi se izvježbao imuni sistem (hipoteza higijene).
- Redovito kretanje drži imuni sistem u dobroj formi.
- Ne tjerati doktora da za svaku prehladu propisuje antibiotik. Antibiotici dokazano oštećuju crijeva u visokoj mjeri.
Probiotici podržavaju imuni sistem novorođenčadi
Sa majčinim mlijekom novorođenče dobiva nužne obrambene tvari. Naučna studija potvrđuje da se imunološki sistem još bolje razvija kad majka uzima probiotike. Čak može biti spriječena kasnija pretilost.