NAPUHNUTOST (VJETROVI)
Nadutost
Kod nadutosti (vjetrova) nalazi se previše zraka u crijevima. Tijelo se može riješiti viška tih plinova na više načina. Ovdje pročitajte ko je pogođen i koje su mogućnosti dijagnoze i liječenja.
Što je nadutost?
O meteorizmu (meteoros – grč. „pluta u zraku“) govorimo, kada je trbuh natečen i izbočen. Kod nadutosti, stvaranja vjetrova, previše crijevnih plinova izlazi kroz anus. U većini slučajeva, nadutost je bezopasna i samo privremena. Nepravilna prehrana, prebrzo gutanje hrane i stres, ali i intolerancija na hranu, mogu uzrokovati nadutost.
Koji se simptomi pojavljuju kod nadutosti?
Ovisno o uzroku, nadutost može biti popraćena ovim simptomima:
- Proljev
- Bolovi i grčevi u stomaku
- Zatvor
- Osjećaj punoće

Što uzrokuje nadutost?
Nadutost je uzrokovana neravnotežom prirodne crijevne flore (danas poznate kao crijevna mikrobiota), pri čemu dolazi do povećane kolonizacije crijeva bakterijama koje stvaraju plin. Najčešći uzroci uključuju pogrešne prehrambene navike i način jedenja – užurbano jedenje uzrokuje gutanje više zraka koji tada ulazi u probavni trakt.
Većinu crijevnog zraka stvara crijevo, odnosno bakterije u crijevu tokom samih metaboličkih procesa. Ovaj proces je pojačan određenom hranom (npr. hrana bogata vlaknima, poput kupusa, kelja, mahunarki i luka). Čak i vrlo bogata, masna ili slatka hrana, kao i prekomjerna konzumacija alkohola ili kafe, mogu uzrokovati nadutost. Dodaci šećera, koji se koriste u mnogim prehrambenim proizvodima, tzv. „light“ i proizvodima bez šećera (npr. sorbitol i ksilitol), također proizvode „vjetrove“ u crijevima.
Nadutost je također tipičan simptom sindroma iritabilnog crijeva. Psihološki faktori kao što su stres ili anksioznost, hormoni (npr. tokom trudnoće ili na početku menstruacije), također mogu pospješiti stvaranje plinova u crijevima. Pored toga, razne bolesti mogu biti popraćene nadutošću.
Otkrijte uzroke nadutosti
- Koje lijekove uzimate ili ste uzimali?
- Patite li od nekih bolesti?
- Patite li od tegoba vezanih za jetru, žuč i/ili gušteraču?
- Koji se drugi simptomi pojavljuju osim nadutosti?
- Kada, nakon konzumiranja koje hrane ili pića i koliko često se javlja nadutost?
- Odvajate li dovoljno vremena za konzumiranje jela i pića, ili morate pojesti na brzinu?
- Je li Vam stres problem?
3-mjesečne kolike (dojenački grčevi)
Kako se manifestiraju dojenački grčevi (kolike) i kako se ti napadi boli razlikuju od uobičajenih sati plača i vrištanja? Također, što mogu učiniti da pomognem svom djetetu?
Kako se postavlja dijagnoza nadutosti?
Nadutost nije bolest i stoga joj se ne može postaviti „dijagnoza“, već je simptom različitih poremećaja. Taj simptom može – ako nije privremen – u kombinaciji s drugim simptomima ukazivati na ozbiljne bolesti. Izraženu ili dugotrajnu nadutost treba razjasniti ljekar.
Na početku svake dijagnoze nalazi se detaljan razgovor s ljekarom (anamneza). Ljekar će vam postaviti nekoliko pitanja:
- Učestalost i vrsta stolice
- Prehrambene navike – u jelu i piću
- Popratni simptomi poput boli i nadutosti, povraćanja i povišene tjelesne temperature
- Pitanje o prisutnosti drugih bolesti
- Pitanje o lijekovima koji se uzimaju i koji mogu imati utjecaj na rad crijeva (laksativi, antibiotici, itd.)
- Pitanja o porodičnoj historiji bolesti (prisutnost bolesti u porodici)
- Prisutnost organskih bolesti crijeva (npr. hronične upalne bolesti crijeva – UBC – koje su povezane s teškim proljevom)
- Provjera funkcije štitnjače
Nakon ovog razgovora slijedi fizikalni pregled gdje ljekar pregledava crijevni izlaz, te palpira (pipa) i osluškuje trbuh. Zatim, eventualno slijede daljnje dijagnostičke pretrage kao što su ultrazvučni pregled cijele trbušne šupljine (sonografija), rendgenske pretrage, pretrage krvi i stolice (važna je pretraga stolice na okultno krvarenje). Za razjašnjenje simptoma mogu se provesti i posebni testovi kojima se dokazuje intolerancija na pojedine namirnice.
Što pomaže kod nadutosti?
Ovisno o uzroku nadutosti, pokušava se liječiti osnovna bolest ili izbjeći okidače. Budući da je nadutost inače neugodna, ali uglavnom bezopasna, za liječenje treba koristiti i „nježne“ mjere. Listovi artičoke, komorač, ulje mente, sjemenke kima, anis, papaja i đumbir – kao čaj ili biljni preparati – sadrže gorke tvari i potiču probavne sokove.
Kod nadutosti, od koje npr. često pate pacijenti sa sindromom iritabilnog crijeva, koriste se prirodne crijevne bakterije u obliku probiotičkih bakterijskih preparata, koje se preporučuju na temelju medicinsko-naučnih smjernica za terapiju. Ove probiotičke crijevne bakterije ne samo da uklanjaju simptome (uključujući nadutost), već i uzroke iritabilnog crijeva i vraćaju ravnotežu u crijevima na tri načina.
Probiotici kod nadutosti
- Bakterije crijeva su potpuno prirodni mikroorganizmi koji se nalaze u zdravim crijevima i podržavaju našu probavu i dobrobit na više načina.
- Crijevne bakterije nemaju nepoželjne učinke – povremeno može doći do lagane nadutosti i promijenjene stolice na početku tretmana. Međutim, to je privremeno, prije nego što započne iscjeljenje.
- Sa crijevnim bakterijama (uključujući bifidobakterije, laktobacile, laktokoke, streptokoke) – u posebnim kombinacijama protiv različitih uzroka – upale, sindroma propusnog crijeva („leaky gut“), štetnih mikroba (često nakon liječenja antibioticima ili crijevnih infekcija), poremećaja peristaltike – rješavaju se i uklanjaju uzroci tegoba.
Koje su preporuke kod nadutosti?
- Obratite pažnju na pravilan dnevni ritam: ustajanje, odlazak na spavanje, obroci, sportske aktivnosti trebaju se odvijati uvijek u isto vrijeme. Svaki nemir, svaki poremećaj uobičajene rutine (npr. rad u smjenama, daleka putovanja), narušavaju uravnoteženi probavni sistem.
- Provjerite patite li od intolerancije (nepodnošljivosti) na određene namirnice! Testovi intolerancije (npr. test intolerancije na laktozu) mogu potvrditi sumnju, ali ne treba uvijek isključiti intoleranciju, iako je rezultat negativan.
- Iz jelovnika uklonite teško probavljivu hranu koja izaziva nadutost! Preporučuje se vođenje dnevnika prehrane kako bi se otkrilo koja hrana, piće i situacije utiču na simptome i uzrokuju nelagodu. Prevencija je bolja od liječenja. Više manjih porcija bolje je od nekoliko velikih! Treba jesti polako i dobro sažvakati hranu! Pijte dovoljno tekućine (npr. negazirana mineralna voda)! Izbjegavajte masnu i tešku hranu, kao i prehladne ili prevruće napitke!
- Prestanite pušiti, a alkohol konzumirajte umjereno!
- Čišćenje crijeva može pomoći! Sa psilijumom i posebnim probioticima, odnosno sinbioticima, reguliše se rad crijeva, smiruje i obnavlja crijevna sluznica i ponovno se uspostavlja zdrava crijevna flora.
- Korištenje (također dugoročno) probiotičkih preparata, i to posebno razvijenih višesojnih sinbiotika, štiti crijevnu sluznicu i uravnotežuje probavnu funkciju. Pomozite svojoj jetri! Nadutost koja se javlja uslijed oštećenja jetre, može se spriječiti alkalnom prehranom, ali i gorkim tvarima. Propusna crijeva („leaky gut“) uzrokovana oštećenjem jetre, mogu se oporaviti upotrebom prirodnih crijevnih bakterija, koje ne samo da se bore protiv simptoma, već uklanjaju uzroke, obnavljaju crijevnu sluznicu i uspostavljaju zaštitu crijevne barijere.