Florentina Sgarz, BA
Ponovno osjećate napuhan stomak?
Napuhan stomak i osjećaj koji se javi čak i ako pojedete samo mali obrok? Osjećaj boli u stomaku čest je nakon jela? – ako jedete vani, to može biti vrlo neugodno. Ovdje možete saznati šta uzrokuje tu pojavu i šta stvarno pomaže u sprječavanju nadutosti.
Nadutost ili meteorizam je pojava neugodne natečenosti želuca zbog plinova te može uzrokovati bol. Otprilike 20 % ljudi pati od nadutosti. Konstantno stanje napuhanosti stomaka samo po sebi nije štetno, ali može dovesti do bolova u stomaku ili osjećaja prepunjenosti (sitosti). Obično je uzrokovana prekomjernim stvaranjem plinova, intolerancijom na hranu ili poremećajem u radu crijeva.
Napuhan stomak bez vjetrova?
Nadutost i gasovi jedne su od najčešćih crijevnih tegoba, ali šta ih uzrokuje? Pretjerano nakupljanje plinova u abdomenu može dovesti do nadutosti stomaka. Višak zraka u abdomenu gura stijenke crijeva prema van, što kao rezultat ima vidljiva izbočenja u abdomenu. Ovaj pritisak može uzrokovati neugodnu bol u stomaku. Napuhani stomak može se javiti i bez vjetrova, što pogoršava situaciju. Stalni ili ponavljajući napuhnuti stomak može dovesti do dalje nelagode kao što je pretjerano podrigivanje. To stanje može trajati od nekoliko minuta do 24 sata.

Tipični simptomi napuhanog stomaka često se javljaju u isto vrijeme, a to mogu biti:
- osjećaj viška zraka u abdomenu
- osjećaj sitosti
- osjećaj pritiska
- mjerljivo povećanje obima stomaka
- učestalo podrigivanje
- pritisak u želucu
- bol
- pojačano pražnjenje crijeva
- opstipacija
Simptomi napuhanog stomaka mogu biti vrlo neugodni, a mogu biti toliko izraženi podsjećaju na simptome srčanog udara; to može uključivati bol u prsima, vrtoglavicu ili otežano disanje.
Uzroci nadutosti
Kada hrana uđe u crijeva, bakterije je razgrađuju i stvaraju se crijevni plinovi poput metana, ugljikovog dioksida i vodika. Ti se plinovi nakupljaju u abdomenu, i ako ne izlaze kroz pluća ili crijeva, mogu dovesti do bolno napuhanog stomaka. Obično je nadutost bezopasna i javlja se kada prebrzo jedete i gutate zrak. Konzumacija neadekvatne hrane, kao i intolerancija na hranu, stres ili gastrointestinalni problemi kao što je sindrom iritabilnog crijeva također mogu uzrokovati nadutost stomaka. Najbolji način da je spriječite je izbjegavanje hrane koja je može izazvati. Ako su simptomi vrlo jaki te se ponavljaju u velikoj mjeri, posjetite ljekara (gastroenterologa) koji će Vas testirati na moguće intolerancije, bila bi obavezna preporuka.
Šta pomaže kod napuhanog stomaka?
Postoje brojni savjeti i trikovi koji mogu pomoći u ublažavanju nadutosti. Trebali biste isprobati sljedeće mogućnosti prije nego što pribjegnete lijekovima:
- Čaj: Određene biljke djeluju umirujuće na crijeva.
- Termofor: Toplina opušta gastrointestinalni trakt i ublažava osjećaj nadutosti.
- Masaža stomaka: Nježna masaža donjeg dijela stomaka može potaknuti rad crijeva te probavu.
- Komorač: Sjemenke komorača djeluju antispazmodično i potiču probavu.
- Ispuštanje vjetrova: Iako nije uvijek prikladno, ispuštanje vjetrova često može jako olakšati i smanjiti bol.
Probiotici kao pomoć kod nadutosti
Prije svega, pokušajte otkriti sam uzrok nadutosti i ispuštanja vjetrova kako biste izbjegli moguće neželjene posljedice. Jedan od načina ublažavanja i sprječavanja nadutosti je uzimanje probiotika, odnosno „dobrih bakterija“. Određeni probiotički preparati sadrže crijevne bakterije koje bi trebale biti prisutne u crijevima svakog čovjeka, ali često dođe do smanjivanja njihovog broja i raznolikosti u crijevima, zbog različitih faktora. To znači da više ne postoji prevlast „dobrih” bakterija u crijevima i uslijed toga se patogene bakterije lakše razmnožavaju i uzrokuju razne simptome. Uzimanje probiotičkog preparata koji sadrži posebno odabranu kombinaciju idealno usklađenih bakterijskih sojeva može pozitivno uticati na rad crijeva, probavu, a time i na dobrobit cijelog organizma.
Kako spriječiti nadutost stomaka
Ako želite spriječiti napuhanost, evo nekoliko savjeta:
- Jedite polako: Ako jedete prebrzo, često zaboravite pravilno žvakati. Probavni trakt zbog toga ima više posla – olakšajte mu!
- Pravilan odabir namirnica: Izbjegavajte namirnice koje sadrže puno masti ili tvari poput sumpora ili ugljikohidrata, koje potiču stvaranje plinova. Primjer je kupus, nezrelo voće, grah i gazirana pića.
- Vježbanje: Vježbanje je vrlo efikasno protiv nadutosti! Potiče rad crijeva, a time i našu probavu.
- Probiotici: Probiotički dodaci prehrani često se preporučuju kao terapija za pacijente sa sindromom iritabilnog crijeva i simptoma nadutosti.
- Pijte dovoljno tekućine: Pokušajte piti više vode umjesto slatkih ili gaziranih pića, jer ona opterećuju želudac i mogu uzrokovati nadutost. Dovoljne količine tekućine pomažu crijevima da razgrade hranu.
- Izbjegavajte stres: Ne postoji organ koji je tako osjetljiv na stres kao što su crijeva – učinite sve što možete kako biste ih rasteretili i podržali u njihovom radu, koji je ključan za naše zdravlje u cijelosti.